BE BOSSIER
12.12.2022
Girls Like Money: lubię pieniądze
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich nie da się żyć. Prawdopodobnie jeśli przy rodzinnym stole powiesz: lubię pieniądze to większość spojrzy się na Ciebie z pogardą. Co za materialistka! Jeśli Twoja rodzina nie owija w bawełnę to może nazwać Cię nawet blacharą. Kto to widział takie rzeczy wygadywać, pamiętaj moja droga, kobiecie z klasą nie wypada.
Jak pokazują badania to ci mniej zamożni są większymi materialistami. Przeczytacie o tym w książce Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Morgana Housel. Dość logiczne, że ci o najniższych zarobkach zwracają większą uwagę na to ile zarabiają, ile co kosztuje, ile ktoś inny zarabia i ile im jeszcze brakuje pieniędzy. O pieniądzach myślą cały czas, chociaż kluczowe może okazać się w jaki sposób…
Zdajemy sobie sprawę z wykluczenia ekonomicznego i społecznego. Nie chcemy robić taniego coachingu na zasadzie: możesz mieć wszystko, wystarczy tylko uwierzyć bla bla…
Jeśli pochodzimy z uprzywilejowanej rodziny to istnieje większa szansa, że osiągniemy sukces szybciej. Na to składa się wiele czynników zewnętrznych jak i tych wewnętrznych. Jeśli w swoim życiu słyszałaś, że pieniądze to zło tego świata. A ludzie, którzy je mają są obrzydliwie bogaci to sorry not sorry, ale jak masz je lubić?
Czy Ty możesz być milionerką? Sposób myślenia jest kluczem do sukcesu. Zadaj sobie pytanie: czy ja w ogóle chciałabym być bogata? Czy się obawiam, że stanę się kimś innym? A może przeraża mnie fakt, że nie potrafiłabym zarządzać taką sumą pieniędzy?
Pieniądze są wszędzie, gdzie się nie obrócisz, możesz je zarobić, pytanie czy w ogóle ich szukasz i chcesz je mieć. Celebrowanie momentów, kiedy masz pieniądze może przynieść dużo korzyści. Zadanie dla Ciebie: przez cały miesiąc zapisuj w notatniku chwile, w których przyciągnęłaś pieniądze. Zwrot jakichś kosztów, znalazłaś złotówkę na ulicy, czy zaskoczyłaś się, że kupiłaś coś taniej – zapisuj wszystko. Jeśli zaczniesz zwracać na to uwagę, to sama możesz dostrzec, że pieniądze lubią przede wszystkim Ciebie, a warto pielęgnować takie relacje.
Orientacja na pieniądze czy wręcz obsesja pieniędzy, przekonanie, że dają one niezależność, kontrolę nad innymi i są dobrym standardem samooceny i oceny innych ludzi, związana jest też z niższym poziomem stabilności emocjonalnej i niską ugodowością (Engelberg i Sjöberg, 2006, 2007).
Z badań wynika między innymi, że ekstrawertycy są otwarci, beztroscy i mniej nieskrępowani jeśli chodzi o pieniądze i w mniejszym stopniu chcą je kontrolować (oszczędzać i planować budżet).
Badania Wąsowicz-Kiryło wykazały także, że skłonność do odczuwania winy w sytuacjach wydawania pieniędzy jest związana z introwersją, adaptacyjnym stylem poznawczym, przejawiającym się w przywiązywaniu nadmiernej wagi do szczegółów oraz w pracy w rutynowy sposób.
Nie ma w tym nic złego, jeśli lubisz pieniądze. Ludzie przypisują pieniądzom moc zdobywania akceptacji społecznej, prestiżu, bezpieczeństwa, wolności, miłości czy szczęścia. Pieniądze wpływają na ludzką motywację, dobrostan i stosunki z innymi ludźmi. To normalne, że chcesz je mieć! We wstępie napisałyśmy słowa tej jednej pogardliwej cioci, która nazwałaby Ciebie kobietą bez klasy, jeśli wygłosiłabyś taki manifest przy rodzinnym stole. Pamiętaj, że akurat w tym wypadku lepiej nie mieć klasy, a mieć dużo kasy.
główne zdjęcie należy do: @strulax
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI