mental health
20.12.2022
Jak żyć zimą a nie tylko przeżyć?
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Obniżony nastrój, krótkie dni i mróz na dworze. Zima dla wielu osób nie jest najprzyjemniejszą z pór roku. Jak umilić sobie ten mroźny czas i zadbać o swoje zdrowie psychiczne zimą? Oto mini kompendium wiedzy, jak odczarować sobie zimę!
Pieczenie ciasteczek, grzanie się z książką przy kominku i smak herbaty z miodem to tylko niektóre z pięknych aspektów zimy. Życie samo w sobie nie jest magiczne, pogodne i przyjazne. Jest pozbawione epitetów, to my dodajemy je w naszej głowie. W takim wypadku tylko od nas i naszej perspektywy zależeć będzie, czy zimą skupimy nasze myśli na oszronionych szybach samochodu, czy zabawie w śniegu z przyjaciółmi. Nasz mózg ma moc zmieniania tego co na pierwszy rzut oka brudne i nieprzyjemne w piękne i czarujące. Kluczem jest wdzięczność i odpowiednie nastawienie. A to możesz u siebie wypracować.
Chociaż na świat patrzymy oczami, jego obraz kreowany jest w mózgu. To nie zdjęcie, a subiektywna rekonstrukcja stworzona w naszej głowie. Patrząc na oszronione szyby samochodu i chlapę na chodnikach automatycznie mogą nas najść negatywne myśli, ale to Ty kontrolujesz swój mózg, a nie on Ciebie. Kluczem jest bycie uważnym, obserwacja swoich procesów myślowych i próba przewartościowania ich. Możesz na każdą pesymistyczną myśl, znaleźć jakąś optymistyczną – żeby bilans był wyrównany. Pomocne będzie również praktykowanie wdzięczności. Każdego dnia mimo wielu niepowodzeń, spotykają nas rzeczy, za które możemy podziękować. Może to być telefon do przyjaciółki, ciepła kawa z cynamonem albo dobrze wykonane zadanie w pracy. Chociaż z początku trudnym może być dostrzeganie szczęścia w małych rzeczach, wypracowanie takiej umiejętności pozwoli Ci na wypracowanie stabilnego poczucia satysfakcji z życia.
Zimą cichną kontakty towarzyskie. Z letnich wypadów nad morze i jesiennych spacerów przerzucamy się na siedzenie w cieple domowego ogniska (bądź kaloryfera). Dni są krótsze, ciała zmarznięte a chęci do aktywności fizycznej czasem brakuje. Idealnym rozwiązaniem jest wyciągnąć z szuflady stare hobby, na które nigdy nie mieliśmy czasu, a zawsze chcieliśmy do niego wrócić. Nie posiadasz takiego? Pora znaleźć nowe! Spróbuj zapisać się na zajęcia taneczne, jogę czy garncarstwo. Nawet jeśli zajęcia okażą się totalną porażką będziesz mogła zdobyć nowe znajomości, interesujące doświadczenia bądź zabawne historie do opowiedzenia przyjaciółce przy kawie. Pamiętaj przy tym, że każdy był kiedyś “nowicjuszem” i nikt nie urodził się z umiejętnością kręcenia piruetów czy dekorowania tortów. Nie odkryjesz w czym jesteś dobra, póki tego nie spróbujesz!
Jeśli pogorszenie nastroju utrzymuje się u Ciebie dłuższy czas i nie jest spowodowane żadnymi aktualnymi wydarzeniami w twoim życiu, możesz skonsultować się ze specjalistą. Kiedy zdecydować się na wizytę? Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się około 2 tygodni, masz problem ze zmotywowaniem się do wykonania codziennych czynności, drastycznie spadła Ci ochota na jakiekolwiek kontakty towarzyskie, albo towarzyszą Ci myśli o bezsensowności Twoich działań. Nie diagnozuj się sama. To w niczym nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Wizyta u psychologa rozwieje Twoje wątpliwości i z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie.
główne zdjęcie: @poplawskxv
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI