psychology
17.01.2023
Największe mity w psychologii
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Im większą popularność zyskuje psychologia, tym więcej mitów na jej temat powstaje. Niektóre z nich zyskały ogromną sławę, inne po prostu wydają się być logiczne, więc uznawane są za prawdę. Przeanalizujmy sobie czemu wstawanie o 5 rano nie zrobi z Ciebie milionerki, a nawyku nie zbudujesz w 21 dni!
W naturze to, co jest bezużyteczne, zaczyna zanikać. Mechanizm ewolucji pozbywa się „zbędnego balastu”, więc gdybyśmy używali jedynie 10% mózgu, to pozostałe 90% powoli przestawałoby się wykształcać u przedstawicieli nowego pokolenia. Skąd ten mit powstał? William James, który jest uznawany za ojca psychologii, wspomniał, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego potencjału intelektualnego. Nie dość, że jego słowa nie zostały poparte badaniami, to jeszcze został zmieniony ich sens. Dzięki zaawansowanym możliwościom obrazowania pracy mózgu jak EEG, badaczom udało się zaobserwować i opisać pracę każdego z obszarów mózgu – i tak, pracuje cały, a nie tylko 10%!
Ten popularny mit ma swoje źródło w badaniach chirurga Maxwella Malta. Zaobserwował, że pacjenci po amputacji kończyny potrzebują średnio 21 dni do przywyknięcia do utraconej części ciała. Jego wnioski nie mają jednak nic wspólnego z budowaniem nawyku picia 2 litrów wody dziennie, bądź czytania książek przed snem. Mit stał się na tyle popularny, że współcześni badacze postanowili zmierzyć ile rzeczywiście może trwać dodawanie nowej czynności do swojej codziennej rutyny. W zależności od osoby, trwało to od 18 do aż 254 dni! Jest to kwestia silnie indywidualna. Wiele zależy od tego jak bardzo nowy nawyk różni się od wcześniej już przez nas posiadanych.
To stwierdzenie wydaje się logiczne i automatycznie czujemy się bardziej bezpieczni w centrum handlowym niż idąc opuszczoną dzielnicą miasta w pojedynkę. Jednak istnieje efekt rozproszenia odpowiedzialności, który sprawia, że sytuacja jest odwrotna. Efekt opisano pierwszy raz na przykładzie Kitty Genovese, która w 1964 roku została zamordowana parę metrów od swojego domu. Krzyk dziewczyny słyszeli wszyscy sąsiedzi, jednak żaden z nich nie zareagował. Każdy z sąsiadów był przekonany, że ktoś już wezwał pomoc, więc po co mieliby się angażować do sprawy. Im większa jest grupa, tym silniej rozprasza się odpowiedzialność, dlatego jeśli zaobserwujesz niebezpieczną sytuację w miejscu publicznym – wezwij pomoc. Jeśli nie jesteś w stanie sama zadzwonić na numer 112 wyznacz konkretną osobę, żeby wykonała połączenie.
Poszukiwanie osoby, która będzie nas “uzupełniać” i wnosić do związku cechy, których sami nie posiadamy, to na pierwszy rzut oka dobra decyzja. Rzeczywiście, odmienność może być dla nas inspirująca i bardzo atrakcyjna. Dzięki niej uczymy się od siebie nawzajem, zdobywamy umiejętności których wcześniej nie posiadaliśmy. Jednak im więcej przeciwieństw i różnic między partnerami, tym większe pole do powstania konfliktu. Są wartości, w stosunku do których bardzo trudno o dojście do kompromisu. Różnice odnaleźć można w każdym związku, ale to podobieństwa są tym, co spaja relację i zbliża do siebie partnerów. To co jest nam znane, wzbudza w nas komfort i bezpieczeństwo. Złotym środkiem jest więc balans. Wartości, poglądy na temat ważnych życiowych kwestii lepiej żeby pozostały podobne i nie rodziły niepotrzebnych konfliktów.
Tu żadne potwierdzone badania naukowe nie są nawet potrzebne. Sam fakt wstania przed wschodem słońca nie sprawi, że na Twoim koncie bankowym pojawi się kilka zer więcej. Żeby ustawienie budzika o przysłowiowej 5 rano miało sens, musiałabyś chodzić spać przed godziną 23. A dodatkowy czas rano wykorzystać produktywniej niż przeglądając media społecznościowe. Dodatkowo, biorytm każdego człowieka jest indywidualny, co oznacza, że o innych porach dnia będziemy doświadczać największej wydajności. Dlatego jeśli wstawanie wcześnie rano to dla Ciebie istny koszmar, a z rana ledwo pamiętasz ile to 2+2 – nie musisz zmuszać swojego organizmu do zmiany zegara biologicznego. Czas na pracę czy bycie kreatywnym jest zawsze dobry, nieważne o której godzinie wstajesz!
zdjęcie główne: @oliwia_bugala
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI