healthy lifestyle
16.02.2023
Zrób sobie dobrze – zbadaj się
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Ciągle czytamy o pielęgnacji, najlepszych ćwiczeniach, zróżnicowanych dietach, planach rozwoju czy stawaniu się lepszą wersją siebie. Jak jednak zadbać o te obszary, jeśli nasz organizm i jego zdrowie nie stanowi dla nas priorytetu? Dlatego przychodzimy z prostym komunikatem – dziewczyno, zrób sobie dobrze. Zbadaj się.
Możemy inwestować w super ubrania, najlepsze fryzjerki i kosmetyczki, chodzić na pilates, basen i jogę, jeść owsianki albo tofucznicę, spisywać pomysły na posiłki czy cele na kolejny tydzień. Czy jednak kupowanie tabletek z biotyną będzie działać, skoro nasze hormony żyją totalnie własnym życiem? Raczej nie.
Dbanie o siebie powinnyśmy zacząć o troski nad zdrowiem – każdy z naszych układów wymaga chwili atencji – mniejszej lub większej. Kluczem jest zrozumienie, że każdy z nich oddziałuje na siebie nawzajem – więc jeśli doprowadzimy układ hormonalny do nierównowagi, nasze ciało zacznie funkcjonować w niefunkcjonalny sposób. O tym jak wygląda życie z niedoczynnością tarczycy pisała Oliwia – prawie każdy z obszarów funkcjonowania jej organizmu przestał działać tak jak powinien.
Zdajemy sobie sprawę, że większości z nas nie jest po drodze do poczekalni w przychodzi, ale rozbijając badania na cały rok, zapewnimy sobie bezpieczeństwo i pewność, że wszystko z naszym ciałem jest w porządku. Nawet jeśli nie jesteś aktywna seksualnie, nie obserwujesz u siebie żadnych negatywnych dolegliwości lub uznajesz, że skoro masz mniejszy biust to np. mammografia Ciebie nie dotyczy – czas zmienić to szkodliwe dla samej siebie myślenie.
Dotyczą wielu płaszczyzn funkcjonowania naszego organizmu, dlatego są tak bardzo ważne! Zalecane są co roku, ale jeśli odczuwamy np. ciągłe zmęczenie, bóle w konkretnych miejscach ciała, wahania wagi lub zauważamy zmiany skórne czy powracające dolegliwości, to znak, żeby przejść się do laboratorium i zrobić badania krwi.
Co do nich zaliczamy? To przede wszystkim morfologia, glukoza, TSH, lipidogram oraz HCV. Badanie morfologiczne pozwoli nam uzyskać stan ogólnego stanu zdrowia, a także wskaże na ewentualną niedokrwistość czy infekcję. Lipidogram z kolei pozwoli na zbadanie poziomu cholesterolu oraz LDL i HDL, które wskazują w dalszej kolejności na ryzyko pojawienia się chorób niedokrwiennych serca oraz miażdżycy. TSH to badanie hormonalne tarczycy, a dzięki znajomości poziomu glukozy we krwi, będziemy w stanie określić ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Warto jednak sprawdzić od razu poziom kreatyniny oraz HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C). Poziom kreatyniny mówi nam o funkcji nerek. To wszystko nie brzmi może najbardziej sexy na świecie, ale dbanie o własne zdrowie jest naprawdę ważne!
To must-have w drodze do własnego zdrowia, komfortu i udanego życia seksualnego. Z profilaktycznego punktu widzenia, cytologia pozwala na wykrywanie chorób nowotworowych układu rodnego. Po pobraniu wymazu, możliwe jest znacznie wcześniejsze rozpoznanie wszelkich zmian nowotworowych czy wirusowych.
Zaleca się, aby badanie to powtarzać każdego roku, ale jeśli nie stwierdzi się czynników ryzyka, ten okres wydłuża się maksymalnie do 2 lat. Od jakiego wieku należy poddawać się badaniu cytologicznemu? Wyznacznikiem jest tak naprawdę rozpoczęcie aktywności seksualnej. A jeśli w rodzinie istnieje ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych, zalecane są badania nawet jeśli jest się dziewicą.
To badanie przeprowadzamy w ramach profilaktyki nowotworu piersi, a powinnyśmy szczególnie o nim pamiętać po 40 roku życia. Niezbędne jest jego regularność – co najmniej co 2 lata lub częściej, jeśli takie są zalecenia lekarza. Istotne jest to, że badanie należy wykonać między 5. a 15. dniem cyklu miesiączkowego! Badanie to powinno wykonać się przede wszystkim, gdy u najbliższych, spokrewnionych kobiet zdiagnozowano raka piersi.
Pozwala ono na wykrycie wszelkich zmian nowotworowych, które mogą nie być odczuwalne przez samobadanie. Co możemy traktować jako powód do udania się na USG piersi?
USG piersi zaleca się młodszym kobietom – przed 35 rokiem życia, zwłaszcza jeśli zaobserwowały zmiany w kształcie i wielkości piersi, zmiany skórne, a także odczuwają chroniczny ból.
Choć nie należy do najprzyjemniejszych, ma ono ogromną wartość dla naszego zdrowia, a szczególnie dla narządów w miednicy mniejszej. Kiedy zwrócić się do ginekologa z prośbą o przeprowadzenie takiego badania? Przede wszystkim, gdy zaobserwujemy chroniczne bóle podbrzusza, krwawienia czy nietypowe inne typowe dolegliwości. Badanie pozwoli wykryć między innymi torbiele, nieprawidłowości struktury endometrium, mięśniaki, zmiany nowotworowe oraz zespół policystycznych jajników.
Kolejne badanie, które powie nam wiele o funkcjonowaniu całego organizmu. Gdy zaobserwujesz u siebie objawy, związane bezpośrednio z samym gruczołem tarczycy (powiększenie jej, nieprawidłowe wyniki krwi czy obecność tzw. wola) lub duszności, zmęczenie, spadek lub przyrost masy ciała – zgłoś się do lekarza.
Dbajmy o siebie i swoje ciało – niezależnie czy jesteśmy z niego dumne czy nie! Tu chodzi o zdrowie, a więc i komfort codziennego życia. Cieszmy się nim!
zdjęcie główne: @oliwciaks
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI