BE BOSSIER
17.02.2023
Nie ufam Tobie, więc podpiszmy intercyzę
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Oświadczyny, na horyzoncie ślub, ale zaraz, zaraz! Mój partner chce żebyśmy podpisali intercyzę. Czy to oznacza, że mi nie ufa? A może zakłada, że w przyszłości się rozstaniemy?
Intercyza może kojarzyć się z historiami rozstań, które znamy z filmów, mediów, czasem także z opowiadań znajomych czy rodziny. Na myśl przychodzą skrajne przypadki, najczęściej odnoszące się do negatywnych zdarzeń, warto jednak pamiętać, że intercyza może mieć także pozytywny wydźwięk – ochronić nasz majątek. Instytucja ta znana była już w starożytnym Egipcie, czyli ponad 2 tys. lat temu – nie jest to zatem wymysł XXI wieku.
Umowa majątkowa, którą przed ślubem podpisali Beyoncé i Jay-Z to jedna z najbardziej skomplikowanych intercyz, o jakich słyszał świat show biznesu. W przypadku rozwodu Jay-Z zobowiązał się zapłacić Beyoncé 5 mln $ za każde dziecko, które urodzi się w trakcie małżeństwa i dodatkowo 1 mln $ za każdy rok, który upłynie od ślubu. Umowa zawarta została na 15 lat i wygaśnie w 2023 roku. Jak dotąd nie musiała zostać zastosowana, a para pomimo kilku głośnych skandali pozostaje razem.
Choć dokładne szczegóły umowy między Beckhamem, a Peltz nie są znane, to głośno było o tym, że jeszcze jako narzeczeni podpisali intercyzę, tak aby żaden z małżonków nie wzbogacił się w przypadku rozwodu. Majątek rodziny Beckhamów szacuje się na ok. 380 mln funtów, a majątek ojca Peltz na 1,2 miliardy. Nikogo więc nie dziwi, że jeszcze jako narzeczeni podjęli decyzję o intercyzie.
Umowa majątkowa małżeńska potocznie zwana jest intercyzą. Po pierwsze musicie wiedzieć, że Polska to nie Ameryka. Zawierając związek małżeński w Polsce macie do wyboru tylko albo aż pięć opcji. Nie możecie wymyślić własnych warunków intercyzy!
Na wstępie wyjaśnijmy sobie kilka pojęć. Majątek osobisty to majątek należący wyłącznie do jednego małżonka. Majątek wspólny to majątek, w którego skład wchodzą przedmioty, czy też prawa nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa.
Pierwszą ze wspomnianych czterech opcji jest niepodpisywanie intercyzy. Co w tym wypadku dzieje się po ślubie? W skrócie, większość z tego, co nabędziecie od momentu powiedzenia „tak” staje się wspólna – ma tutaj zastosowanie tzw. wspólność majątkowa małżeńska. W skład majątku wspólnego podczas trwania małżeństwa wejdzie np. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków, dochody z prowadzonego biznesu.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość ubiegania się wspólnie o kredyt np. mieszkaniowy, w takiej sytuacji zdolność kredytowa liczona jest dla obojga małżonków łącznie. W zależności od sytuacji, może być to pozytywne albo negatywne rozwiązanie. Kolejną zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania podatkowego. Niestety w przypadku długów, trzeba liczyć się z tym, że wierzyciele mogą domagać się zapłaty z majątku osobistego dłużnika, jak i z majątku wspólnego małżonków. Brak intercyzy, czyli pozostawanie we wspólności majątkowej małżeńskiej, może być rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które nie planują założenia własnej firmy albo nie wykonują zawodu, który niesie ze sobą duże ryzyko finansowe.
Druga opcja to rozdzielność majątkowa. Zasadniczo sytuacja jest podobna do tej sprzed ślubu. Nie powstaje tutaj żaden majątek wspólny, każdy z partnerów samodzielnie zarządza swoim majątkiem osobistym. Rozdzielność majątkowa wiąże się z zaletami w postaci:
Wadą tej umowy jest m.in. brak możliwości wspólnego rozliczania podatku. Rozwiązanie to można rekomendować osobom, które cenią sobie autonomię, samodzielność oraz niezależność w podejmowaniu decyzji finansowych.
Kolejną opcją jest tzw. ustrój majątkowy małżeński z wyrównaniem dorobków. Co on oznacza? W trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie mają swoje majątki osobiste, dokładnie tak jak w przypadku rozdzielności majątkowej. Gdzie zatem leży różnica? Otóż, w przypadku rozwiązania intercyzy, rozwodu, czy też separacji, małżonek, który ma mniejszy majątek może domagać się tzw. wyrównania dorobków – zmniejszenia dysproporcji. Najczęściej intercyza z wyrównaniem dorobków jest zawierana w przypadku małżeństw, w którym jeden z małżonków pracuje zawodowo utrzymując rodzinę, natomiast drugi zajmuje się domem.
Możliwe jest także rozszerzenie majątku wspólnego. W tej sytuacji, w umowie możecie zastrzec, że niektóre przedmioty, czy też prawa znajdujące się w majątku osobistym małżonka, zostaną przeniesione do majątku wspólnego.
Ostatnią z dostępnych możliwości jest ograniczenie majątku wspólnego. Sytuacja jest analogiczna do umowy rozszerzającej majątek wspólny z tą różnicą, że przedmioty, czy też prawa, które należałyby do majątku wspólnego małżonków, zostają wyłączone do majątku osobistego.
Możliwość zawarcia intercyzy istnieje w każdym momencie, ale musicie liczyć się z tym, że jeśli nie zawarliście intercyzy przed ślubem, koszty najprawdopodobniej będą większe. Jest to związane z faktem, że po ślubie powstanie wspólność majątkowa. A więc będzie konieczne dokonanie podziału Waszego majątku wspólnego.
Pierwszym krokiem jest szczera rozmowa z partnerem. Mogą Wam w tym pomóc następujące pytania:
Kwestie finansowe są zależne od Was, Waszych potrzeb i preferencji. Istotnym jest, aby każdy z Was wiedział na co się wspólnie zdecydowaliście. Bezpieczeństwo finansowe to niezwykle ważny temat, szczególnie dla kobiet, a przemoc finansowa w związkach nadal stanowi poważny problem. Zamiast reagować na problemy, zapobiegnijcie im, angażując się we wspólne planowanie budżetu i przedsięwzięć finansowych, w tym w podjęciu decyzji w kwestii intercyzy.
Zdecydowaliście się na podpisanie intercyzy, świetnie – czas wspólnie udać się do notariusza. Umowa majątkowa małżeńska, aby była ważna, musi zostać podpisana w formie aktu notarialnego.
Zawarcie intercyzy przed ślubem, wiąże się z kosztem ok. 500 zł. Jeżeli zdecydujecie się na zawarcie umowy w trakcie trwania małżeństwa, jej koszt będzie zależał od wartości wspólnego majątku jaki zgromadzicie, w tym wypadku opłaty oscylują od 100 do 10 000 zł.
Intercyza nie wpływa na zasady dziedziczenia z mocy ustawy (dziedziczenie ustawowe ma zastosowanie w przypadku braku testamentu). Małżonkowie, którzy zawarli intercyzę, dziedziczą po sobie dokładnie tak samo jak małżonkowie, którzy jej nie zawierali.
Intercyza nie musi być oznaką braku zaufania albo nieszczerością w związku! Może być po prostu przemyślaną decyzją chroniącą Wasz majątek. Przede wszystkim dajcie sobie czas, przeanalizujcie na czym Wam zależy, wypiszcie wady i zalety wszystkich dostępnych rozwiązań. Jeśli zależy Wam na poznaniu szczegółów poszczególnych umów majątkowych, skorzystajcie z usług specjalistów i umówcie się na poradę prawną – najlepiej u prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym.
Ostatecznie, to Wy decydujecie jakie rozwiązanie jest dla Was najlepsze i z czym będzie czuli się najlepiej. Nie warto ulegać presji otoczenia, to Wy decydujecie o swoim związku i finansach!
Autorka: Liliana Miler
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI