psychology
25.03.2023
Emocje? Ups, to nie do mnie tak.
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Żyjąc wśród ludzi i wchodząc z nimi w nieustanne interakcje, nie jesteśmy w stanie uciec od tego, co żyje w głębi nas – emocji. Możemy się ich wypierać, próbować racjonalizować, przekierowywać na innych, zmuszać się do ich niepokazywania, a nawet mówić sobie, że są zupełnie niepotrzebne i tylko dezorganizują nasze funkcjonowanie. Dlaczego tak chętnie zaprzeczamy naszej naturze i robimy wszystko, aby tylko nie pozostać sam na sam z prawdziwymi emocjami i przeżyciami? Przeanalizujmy to.
Emocjonalność kojarzymy z pewnym rodzajem słabości, a w szczególności jeśli dotyczy ona kobiet. A im większa presja, aby być silną i niezależną, tym łatwiej dysocjujemy się od przeżywanych emocji. Bo jak to – pokazać wrażliwość? Otworzyć się i dać się zranić prosto w serce? Powiedzieć o swoich uczuciach? Przyznać się do tego, że potrzebuję pomocy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania powinny brzmieć: TAK. Tak, warto sygnalizować wprost swoje emocje – nawet te najbardziej negatywne, kłębiące się w środku.
Przeświadczenie o tym, że emocje świadczą o naszej niezaradności, powinnyśmy schować do szuflady i do niej nie zaglądać. Oczywiście, brak kontroli nad nimi, a w szczególności w codziennych sytuacjach, jest wysoce niefunkcjonalny. Spójrzmy na to jednak pod kątem tworzenia relacji, własnego samopoczucia i poczucia bezpieczeństwa. Nieprzyznawanie się do emocji prędzej czy później zbierze swoje żniwo. Nawet jeśli wydaje nam się, że to my jesteśmy górą. Pozwólmy sobie na dojrzałość i szczerość względem samych siebie i ludzi wokół nas, nawet jeśli dotyczy to osób z pracy czy sąsiada. Trudno jest budować funkcjonujące relacje, jeśli odpychamy od siebie innych, a także nasze własne potrzeby i lęki.
Wypieranie emocji, a w szczególności tych negatywnych to jedna ze strategii adaptacyjnych. Kiedy ona powstaje? W okresie dzieciństwa, gdy rodzice nie aprobują wszystkich reakcji emocjonalnych dziecka. Może być szczęśliwe, znudzone, zmęczone, ale nie ma w tym wszystkim miejsca na złość i wątpienie. Zamykając się na pewne odczucia, uczymy się, że nie warto ich okazywać, bo może nas spotkać a. odrzucenie b. przykrość c. niezadowolenie ze strony innych.
Trauma emocjonalna nie dotyczy tylko wydarzeń, które kojarzymy z największymi trudnościami – śmiercią, wykorzystaniem, opuszczeniem czy agresją. Ma ona miejsce także przy braku ciepła, wsparcia i komunikacji między dzieckiem, a rodzicem. Uczy się ono tego, że nie jest w pełni akceptowane i rozumiane, że ciągle musi odgrywać rolę, a jeśli z niej wyjdzie – spotyka je kara. A z tymi przeświadczeniami wkracza w każdą kolejną relację.
Choć wydawać by się mogło, że tłumienie emocji w niektórych momentach jest przydatne, to patrząc długofalowo, teza ta przestaje mieć jakiekolwiek pozytywne znaczenie. Na ogół nie wybuchamy od razu płaczem czy krzykiem, gdy nie uda nam się zrealizować jednego zadania, nie rzucamy w kogoś laptopem jeśli nie zgodzi się nam pomóc w projekcie czy nie wyrzucamy kogoś z życia, bo zapomniał nam kupić obiecanych chipsów. Problem z tłumieniem emocji pojawia się, gdy zaczynamy przez to krzywdzić i same siebie i najbliższych. A jak można tak naprawdę poznać kogoś, kto ciągle ukrywa swoje emocje?
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI