mental health
28.03.2023
Chcesz być trendy? Idź na terapię.
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Czy nagle wszyscy się obudzili i zauważyli, że ich zachowanie, postawy i dojrzałość emocjonalna wymagają uważnej analizy, a najpewniej i zmiany? Trochę tak. Niektórzy uznają zainteresowanie terapią i psychologią za trend, fanaberię albo szczyt egocentryzmu. Wszyscy mają traumę, wszyscy są emocjonalnie niedostępni, wszyscy mają lęki i wszyscy nie czują się bezpiecznie. Czy faktycznie troskę o zdrowie psychiczne możemy traktować jako oznakę bycia modną? Niekoniecznie.
Spora część osób odnosi wrażenie, że nagłe zaangażowanie w troskę o zdrowie psychiczne jest swojego rodzaju trendem. Każdy się diagnozuje, każdy choruje, każdy ma lęki. Z jednej strony można odnieść takie wrażenie, ale z drugiej jest to znakiem rosnącej świadomości dotyczącej funkcjonowania naszej psychiki, zachowań, emocji, postaw i uczuć.
Powoli kończą się czasy, w których nie mówiło się o problemach, w których nie było miejsca na delikatność i wrażliwość, w których liczyła się tylko samodyscyplina i organizacja. A gdyby spojrzeć na to szerzej, trauma pokoleniowa w końcu zbiera swoje żniwa. Rodzice wychowywani przez pokolenie wojenne i powojenne, uczeni byli zupełnie innych wartości, a funkcjonujące w tamtych czasach zasady społeczne, w tym także relacyjne, skutecznie ograniczyły dojrzałość emocjonalność. A rodzice wychowujący nas, w większości powielali wzorce ze swojego dzieciństwa i dojrzewania. Nie ma w tym jednak nic zadziwiającego – tak działa wychowywanie. Dla nas jest to natomiast szansa, żeby przerwać to koło i zacząć żyć według swojego komfortu, swoich zasad i swojego szczęścia.
Pójście na terapię nie jest oznaką słabości i nie jest niczym, czego należy się wstydzić. Przyznanie się do tego, że potrzebujesz pomocy i sięgnięcie po nią jest naprawdę ważne, abyś wrócić na właściwe tory. Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie trzeba sięgać przysłowiowego dna lub diagnozy zaburzeń psychicznych, aby skorzystać z terapii. Nie ma czegoś takiego, że ktoś bardziej lub mniej powinien korzystać z pomocy psychologa. To tylko i wyłącznie indywidualna kwestia.
Terapia nie jest zarezerwowana tylko dla ekstremalnych przypadków – jeśli coś Cię niepokoi, czujesz, że potrzebujesz pomocy i wskazówek dotyczących pewnych obszarów Twojego życia, takich jak poczucie własnej wartości, związki lub problemy z przeszłości, które ponownie się ujawniły – zapisz się na terapię. Możesz porozmawiać z terapeutą o wszystkim, przez co przechodzisz, jeśli ma to jakikolwiek negatywny wpływ na Twoje samopoczucie.
A jakie sytuacje możemy uznać za czerwoną lampkę? Jeśli którekolwiek z wymienionych przez nas obszarów, zakłócają Twoje codzienne życie to moment, żeby spojrzeć na nie nieco bardziej krytyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że każda osoba jest inna – dla jednej dana kwestia będzie problematyczna, dla innej nie.
Kiedy już podejmiesz decyzję o zadbaniu o swoje zdrowie psychiczne, warto z zaangażowaniem podejść do poszukiwania odpowiednio terapeuty. Dlaczego terapia, a nie rozmowa z przyjaciółką? Terapia może pomóc przepracować trudności w bezpiecznym i pełnym zrozumienia otoczeniu, dając możliwość odzyskania kontroli. Obiektywnej kontroli. Warto pamiętać o tym, że sam proces terapii nie sprawi, że nasze problemy magicznie znikną. To długotrwały proces pracy nad samą sobą, swoimi wadami, niefunkcjonalnymi schematami, a także wzmacnianiem pozytywów.
Podczas szukania odpowiedniego terapeuty warto mieć w głowie kilka informacji. Po pierwsze, istnieje wiele specjalistów i nie za każdym razem można spotkać profesjonalnego i godnego zaufania terapeutę – podobnie jak specjalistę w każdym innym zawodzie. Najlepiej korzystać jest z poleceń, sprawdzonych placówek terapeutycznych lub zapoznać się z profilem terapeuty i jego działalnością.
Kolejną informacją jest to, że istnieje wiele szkół psychoterapii. Od poznawczo-behawioralnych, przez systemowe, psychoanalityczne, psychodynamiczne, Gestalt i psychologię pozytywną. Każda z nich różni się technikami, ogólnym podejściem, a także sposobami wypracowywania różnych kwestii. A każdy z tych nurtów znajdzie swoich miłośników i przeciwników, dlatego tak ważne jest, aby się z nimi zapoznać.
Troszczmy się o siebie, bo wszystko zaczyna się w naszych głowach. Pamiętajmy o tym.
zdjęcie główne: @karolinaholik_
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI