Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Niby miły, ale jednak uszczypliwy. Zwykle szepnięty przy wigilijnym stole przez „uprzejmą” ciocię albo wypowiedziany jako komplement przez dawną znajomą. Taki właśnie jest komentarz dotyczący wagi — nieważne czy chodzi o przytycie, czy schudnięcie. W tym tygodniu na Bossier skupiamy się na sylwetkach plus size. Co za tym idzie, przyglądamy się pojęciom samoakceptacji i problemom, z którymi borykają się osoby plus size. Narzucony przez mainstream kanon piękna, ukazuje w większości szczupłe, wysportowane sylwetki, więc bardzo łatwo w tym wszystkim przestać kochać siebie i doceniać swoje ciało. Jak radzić sobie z uszczypliwymi komentarzami? Po czym wnioskujemy, że są one szkodliwe? O tym w dzisiejszym tekście.
Poniżej znajdziecie komentarze, z którymi możemy spotkać się najczęściej w kontekście wagi.
To chyba najbardziej kontrowersyjny z tekstów. Choć na pierwszy rzut oka brzmi jak komplement, to może być odebrany wręcz odwrotnie. Powody schudnięcia mogą być przeróżne i nie zawsze chcemy się nimi dzielić z innymi. Gwałtowny spadek wagi może być np. efektem zaburzeń odżywiania, a osoba, która przez nie przechodzi, może przeżywać w głowie koszmar. Druga kwestia, to sytuacja, gdy schudnięcie wynika z negatywnych wydarzeń w życiu np. długotrwałego stresu. W tym przypadku również usłyszenie „Wow, ale schudłaś! Pięknie wyglądasz!” nie będzie tym, co chciałoby się usłyszeć. Taki tekst można również odebrać w sposób „Okej, czyli wcześniej nie wyglądałam pięknie”.
Powinnaś nosić więcej czarnego. Ta sukienka w paski super Cię wyszczupli. Tekstów na temat ubioru mogłybyśmy napisać tutaj całkiem sporo. Takie niewinne porady modowe mogą być naprawdę krzywdzące, bo narzucają opinię, że poszczególne ubrania są przypisane do konkretnych typów sylwetek. Czujesz się extra w swojej ulubionej obcisłej sukience? Noś ją i nie zwracaj uwagi na to, co mówią inni! To TY masz się czuć dobrze w swoich ubraniach. Najważniejsze, żebyś podobała się sobie, bo to jest podstawa dobrej relacji ze sobą. I pamiętaj, że jeśli już coś „powinnaś” to nosić to, w czym czujesz się najlepiej.
To pytanie, które niby wynika z troski, ale może zakłuć naprawdę mocno. Samo zakładanie, że czyjaś waga jest spowodowana chorobą, może okazać się nietrafne. Jasne, wzrost wagi może mieć swój początek w chorobie, ale nie musi! To jeden z tych przykładów, który może zostać źle zrozumiany, sugerując, że osoba plus size waży za dużo i powinna martwić się swoim zdrowiem. Często nawet nieświadomie można wpłynąć negatywnie na poczucie wartości drugiej osoby.
Ten komplement, może również zostać źle odebrany. „Masz ładną twarz” ma w sobie pułapkę sugerującą, że pozostałe aspekty wyglądu danej osoby pozostawiają wiele do życzenia. To zdanie może nieświadomie wprowadzić kogoś w poczucie, że twarz to jej jedyny atut, a reszta ciała nie jest wystarczająco atrakcyjna. Komplementując kogoś, skupmy się na aspektach, które są pozytywne, ale jednocześnie nie wywołują poczucia dysproporcji czy niewystarczalności.
To może być odebrane jako sugestia, że osoba powinna zmienić swój wygląd, aby być bardziej akceptowaną. Może wywołać uczucie dyskomfortu i sugerować, że aktualny stan ciała nie jest odpowiedni. Warto pamiętać, że każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby i priorytety związane ze zdrowiem czy wyglądem. Unikajmy sugerowania, że istnieje jedna, „idealna” dieta dla wszystkich.
Zwracajmy uwagę na moc słów. Nasze wypowiedzi mogą wpływać na samopoczucie i pewność siebie innych. Dlatego warto pamiętać, że niektóre zdania, choć wydają się niewinne i z pozoru miłe, mogą nieświadomie ranić, a nawet zrujnować drugą osobę. Wyrażajmy komplementy w sposób, który podkreśla wartość danej osoby. Oczywiście nie ma nic złego w powiedzeniu przyjaciółce, że wygląda pięknie czy doradzeniu ubrania, które podkreśli jej urodę. Wręcz przeciwnie – właśnie od tego są besties! Tu chodzi po prostu o kontekst i nasze intencje kiedy wypowiadamy takie słowa.
Na zdjęciu głównym: @michalina.mackowiak
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI