RELATIONSHIPS
19.10.2023
Będzie dobrze, czyli jak nie wspierać osoby chorej na raka
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Diagnoza: rak, czyli ostatnia rzecz, jaką ktokolwiek chciałby usłyszeć. W Polsce aż 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a rocznie 100 tys. osób umiera z jej powodu. Słyszymy o niej często, ale wypieramy myśl, że mogłaby dotknąć nas, naszą mamę, przyjaciółkę, czy kogokolwiek nam bliskiego, przez co po prostu nie wiemy, jak się zachować, gdy jednak taka sytuacja się wydarzy. Wspieranie osoby chorej na raka to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakim możemy stanąć. Warto więc zastanowić się, jak wspierać i jak nie wspierać w tym trudnym okresie.
Pierwsza oczywista odpowiedź – po prostu bądź. Choroba kogoś bliskiego jest na tyle ciężka, że może powodować chęć wycofania się zarówno osoby chorej, jak i wspierającej. Przecież nikomu nie patrzy się łatwo, jak np. mama walczy z tak poważną chorobą. Ale właśnie dlatego tak ważna jest obecność przy niej i pomaganie w codziennych obowiązkach. Najłatwiejszym (i często bardzo skutecznym) sposobem jest po prostu zapytanie jej: „Co mogę dla Ciebie zrobić?/Jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz?”. Otwarta i szczera rozmowa to naprawdę must. Możesz dowiedzieć się wtedy wiele i dawać jej pomoc, dokładnie taką, jakiej potrzebuje. To nie jest moment na mówienie jej, co powinna czuć, a czego nie. To moment na wysłuchanie. Osoba chora na raka odczuwa emocje, których nie rozumie i nie wie, jak sobie z nimi poradzić, bo po prostu nigdy wcześniej ich nie doświadczyła. Ważne jest, aby słuchać jej, wyrażać zrozumienie, po prostu przytulić i nie oceniać. Warto też zachęcić ją do rozmowy ze specjalistą (np. psychologiem), który pomoże jej zrozumieć te emocje. Czasem osoba chora potrzebuje chwili samotności lub rozmowy z innymi osobami w podobnej sytuacji. Dajmy jej tę przestrzeń, kiedy tego potrzebuje. Ważnym elementem wsparcia jest stawianie długofalowych celów. Nie bój się rozmawiać o przyszłości. Mieliście zaplanowany wspólny wyjazd w przyszłym roku? Nie rezygnujcie z niego. Takie cele naprawdę potrafią zmienić patrzenie na chorobę i pokazują, dlaczego warto mieć w sobie wolę walki.
Choć brzmi to egoistycznie, ważne jest, żeby skupić się wtedy również na sobie. Wspieranie osoby chorej na raka może być emocjonalnie wyczerpujące, więc pamiętaj o swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Prawda jest taka, że jeśli Ty będziesz w złym stanie, to ciężko będzie Ci wpierać chorą mamę. Nie załamuj się, że nie wiesz, jak to robić. Przecież nikt nie jest przygotowany na taki scenariusz. Daj sobie czas, nie musisz od razu wiedzieć, jak się zachowywać. Istotną kwestią jest pozwalanie sobie na odczuwanie i wyrażanie swoich emocji. Bądź szczera, nie musisz udawać, że jest Ci łatwo skoro w rzeczywistości, nie jest ani trochę. Powiedz o tym partnerowi lub przyjaciółkom, albo wybierz się do psychologa i porozmawiaj ze specjalistą. Nie bój się sama prosić o pomoc i szukać wsparcia u innych. Poza negatywnymi emocjami nie bój się wyrażać też tych pozytywnych. Będąc w takiej sytuacji, zdarza się, że odczuwamy poczucie winy w momencie, gdy wydarzy się coś dobrego w naszym życiu. Pojawiają się myśli, że nie wypada się cieszyć, gdy bliska nam osoba przeżywa tragedię. Ale tak naprawdę to właśnie te dobre momenty pomagają przetrwać te najgorsze chwile.
Teraz kilka słów o tym jak nie wspierać. Po pierwsze nie udawaj, że wszystko jest w porządku i problem nie istnieje. Często przy osobach chorych boimy się nawet wypowiedzieć słowo „rak” czy „nowotwór”. To nie zmieni sytuacji i niestety nie sprawi, że choroba ot tak zniknie. Otwarcie rozmawiaj z chorym, ale skup się przy tym na wyciąganiu tych pozytywnych rzeczy. Osoba chora na raka przeżywa coś naprawdę trudnego, więc ważne jest, abyśmy byli wrażliwi na jej uczucia. Nie oczekuj od niej, że zawsze będzie myśleć pozytywnie, ale staraj się dodawać jej otuchy każdego dnia i wierzyć, że faktycznie wszystko się ułoży. Każdy radzi sobie z chorobą na swój sposób i nie zawsze jest to pełen optymizm. Dlatego nie warto zmuszać chorego do udawania, że wszystko jest w porządku. Warto wierzyć, że będzie dobrze, ale jednocześnie skupić się na obecnej sytuacji i szukaniu realnych rozwiązań. Zasięgnijcie opinii różnych lekarzy, poszerzajcie swoją wiedzę w tym temacie i szukajcie różnych rozwiązań.
Poniżej podrzucamy Wam strony, gdzie znajdziecie rzetelne informacje:
Pamiętajmy, że wsparcie to proces. Każda osoba jest inna, a sytuacje różnią się od siebie. Warto słuchać i dostosowywać nasze wsparcie do potrzeb konkretnej osoby. To nie zawsze będzie łatwe, ale nasza obecność i zrozumienie mogą pomóc komuś przejść przez trudny czas.
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI