Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
„Przez pokolenia wmawiano facetom, że mają być silni. Tylko co to znaczy? Wierzę w męskość rozumianą jako odpowiedzialność za rodzinę. Ale to nie wyklucza bycia wrażliwym” – powiedział Borys Przybylski, tworzący pod pseudonimem artystycznym Bedoes, w rozmowie z Martą Tabiś-Szymanek, redaktorką naczelną Elle. Dzisiaj o tym, że chłopaki płaczą i mają prawo płakać.
W konwencjonalnym dyskursie pojęcia męskość i emocje zdają się stać na dwóch przeciwnych biegunach. Od dekad sukcesywnie odciągamy mężczyzn od okazywania uczuć, a zaczyna się już w wieku przedszkolnym. Małemu Wojtusiowi mówimy, żeby się nie mazał, dorastającemu Wojtkowi, że musi być twardy, a dorosły Wojciech już wie, że prawdziwy mężczyzna nie może się złamać.
Ojcowie ich uczyli, żeby byli silni, By byli tacy sami i nie byli inni
(Chłopaki nie płaczą, Bedoes & Kubi Producent feat. Taco Hemingway)
Pojawia się jeden wniosek: mężczyzna nie powinien okazywać emocji. W praktyce oznacza to wyrzeczenie się człowieczeństwa, jakkolwiek patetycznie to nie brzmi, ale jak inaczej nazwać umowny zakaz dzielenia się swoimi uczuciami? Pójdźmy jednak krok dalej w ten gąszcz paradoksów. Mężczyzna, którego nie emocjonują wydarzenia sportowe lub nie okazuje czułości względem swoich dzieci, od razu zostanie nazwany „dziwnym”. To w końcu emocje są wskazane?
Mężczyźni popełniają samobójstwa blisko sześciokrotnie częściej niż kobiety. Chętniej sięgają też po używki, w tym alkohol, i popadają w uzależnienia – ten fakt mówi sam za siebie. Może wydawać się to paradoksalne ze względu na to, że to kobiety częściej cierpią na choroby psychiczne. Jednak to moment, by zadać sobie pytanie, czy częstsze diagnozy wśród kobiet nie wynikają z tego, że częściej niż mężczyźni zwracają się o pomoc do specjalistów. (Liddon, 2018)
Mężczyzna nie może płakać, żalić się, narzekać, okazywać swojej słabości, ale za to powinien być też uczuciowy w związku, otwarty, z poczuciem humoru, spontaniczny i wyluzowany. Trudno spełniać wszystkie te oczekiwania, zatem cofnijmy się do podstaw i teorii, którą próbujemy przeforsować na tej platformie od jej początków: jeśli mamy spełniać oczekiwania, to wyłącznie swoje. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie ma wyjątków.
To moment, w którym powinnam dodać Wam nadziei, że czasy się zmieniają, a świadomość na temat zdrowia psychicznego i emocjonalności mężczyzn wzrasta, i wzrastać będzie. Fakt, coraz więcej chłopaków decyduje się na wizytę u psychologa lub podjęcie terapii czy otwiera się przed bliskimi. Chciałoby się powiedzieć, że młodsze pokolenia już dorastają w takim duchu, ale… nie.
Wystarczy wejść na dowolne social media – „men, ew”, „mam ick, bo on się popłakał”, „sprinkle, sprinkle”. W teorii to tylko nic nieznaczące filmiki, ale w praktyce? Nic innego jak przetworzona na miary XXI wieku presja na mężczyznach, żeby przypadkiem nie zrobić X i nie popełnić Y. „Ale ja mam wysokie standardy” – spoko, możesz je mieć! Czym innym są jednak faktyczne standardy, a negowanie emocjonalności mężczyzny pod ich płaszczem. No, chyba że chcesz mieć chłopaka, który jest zamknięty w sobie i nie dzieli się z Tobą swoimi emocjami – w takim razie, jesteś na dobrej drodze!
Wniosek jest jeden: niezależnie od wieku, doświadczeń czy środowiska, mężczyźni są uwikłani w ograniczenia, które mogą mieć daleko idące negatywne skutki dla ich zdrowia psychicznego. Walczmy z tym – rozmawiajmy z naszymi znajomymi, partnerami, bliskimi o emocjach. Zamiast frustrować się istniejącymi od dekad stereotypami, zadbaj o mężczyznę obecnego w swoim życiu – daj mu to przysłowiowe ramię, żeby się wypłakać, dopytuj i prowokuj rozmów o emocjach. A najlepsze, co możesz zrobić już dziś, to przesłać mu ten tekst.
Miłego dnia.
Mimo że artykuł dotyczy stereotypów oraz presji nakładanej na mężczyzn, nie wyklucza on oczekiwań, z jakimi zmagają się na co dzień kobiety. Potraktuj go jako wgląd w codzienne problemy przeciwnej płci, a nie umniejszanie kobiecym problemom.
źródła:
Milette Shamir i Jennifer Travis, red., Boys Don’t Cry?; Rethinking Narratives o f Masculinity and Emotion in the U.S., New York, Columbia University Press (2002)
Kielan A., Stradomska M., Jawoski M. Mosiołek A., Chodkiewicz J., Święcicki Ł., Walewska-Zielecka B., Suicide and mental health problems in men in Poland (2020)
zdjęcie główne: @bedoes2115
Entuzjastka mody nurtu high fashion, miłośniczka niszowych perfum i piercingu, a przede wszystkim – estetka. Pewna siebie, a jednocześnie empatyczna i zawsze zaangażowana w rozmowę, najlepiej jeśli dotyczy ona samorozwoju, biznesu albo… piesków. Wierzy, że pisanie jest rodzajem ekspresji artystycznej, ale głównie – formą terapii.
W alternatywnej rzeczywistości jest jak Harvey Specter z „Suits”. Nie lubi dwóch rzeczy – small talku i matchy na zwykłym mleku. Kocha za to książki z półki „rozwój osobisty”, pole dance, marynarki oversize i letnie wieczory spędzane w mieście.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI