Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Życie nieustannie dostarcza nam wyzwań, doświadczeń czy możliwości, jednak z różnych powodów w naszych głowach pojawiają się blokady, ograniczenia czy ciche szepty wewnętrznego krytyka. Wymagania, oczekiwania, nieustannie napływające bodźce (szczególnie w erze social media), rosnąca liczba zadań, niekończące się nakazy czy zakazy – to wszystko wkrada się do naszej codzienności i potrafi mocno przytłoczyć.
A gdy myślisz, że jesteś z tym sama… No właśnie! Nie musisz być z tym sama!
Psychoterapia najczęściej przywodzi na myśl spotkania w formacie jeden na jeden, czyli indywidualną pracę pacjenta z terapeutą. To sposób prowadzenia sesji, który może odbywać się zarówno stacjonarnie – w gabinecie, jak i w formie online. Chociaż szczególna potrzeba terapii zdalnej pojawia się podczas pandemii, gdy wszyscy musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości, była ona stosowana już wcześniej jako praktyczne rozwiązanie w pracy terapeutycznej.
Terapia nie jest przeznaczona tylko dla osób w skrajnych sytuacjach – jeśli coś Cię niepokoi, czujesz, że potrzebujesz wsparcia lub wskazówek w kwestiach związanych z poczuciem własnej wartości, pewnością siebie, relacjami czy trudnościami z przeszłością, które wracają do Ciebie jak bumerang to może być znak!
Wiele mówi się o terapii, ale warto pamiętać, że istnieje wiele szkół psychoterapii – czyli, jak to napisałyśmy wyżej, nurtów, które różnią się podejściem, technikami i metodami pracy, dlatego tak ważne jest, aby się z nimi zapoznać.
Skupia się na przyjrzeniu doświadczeniom z dzieciństwa oraz temu, jak oddziaływały one na kolejne etapy rozwoju człowieka. Terapeuta nie dzieli się gotowymi radami, wskazówkami czy rozwiązaniami – jest to proces współpracy terapeuty i klienta, który zmierza w kierunku zrozumienia samego siebie oraz przeszłych przeżyć przez klienta.
To połączenie dwóch aspektów behawioralnego oraz poznawczego, czyli nauki o zachowaniu z elementami dotyczącymi sposobu myślenia o sobie i świecie, emocji oraz zachowań, które zależą od tego, jak interpretujemy daną sytuację, schematów czy przekonań człowieka. Współpraca terapeuty z klient opiera się na nazywaniu oraz zmienianiu dezadaptacyjnych schematów zarówno myślenia, jak i zachowania, wdrażając bardziej adaptacyjne rozwiązania.
Przedstawiciele nurtu uważają, że zachowanie człowieka jest motywowane potrzebą rozwoju oraz dążeniem do samorealizacji. Rolą terapeuty w tym procesie jest stworzenie warunków, w których rozwój będzie przebiegał bez zakłóceń podczas, gdy uznaje się, że klient najlepiej wie, co dzieje się w wewnątrz jego umysłu. Terapeuta wspiera go w procesie zbliżenia się do tego, co nieuświadomione.
PS Do tego nurtu zaliczają się różne podejścia psychoterapeutyczne, takie jak: psychoterapia ukierunkowana na klienta, psychoterapia skoncentrowana na emocjach, Gestalt oraz psychoterapia egzystencjalna.
Zachowanie człowieka można w pełni zrozumieć tylko w kontekście systemu, rozumianego jako zbiór elementów lub jednostek, które są ze sobą wzajemnie powiązane, do którego należy, czyli otoczenia, w którym funkcjonuje. W tym nurcie trudności u klientów definiuje się jako uzewnętrznianie procesów regulujących oraz utrzymujących działanie w kontekście systemu, dlatego proces opiera się na udziale całego systemu – rodziny.
W każdej z nas skrywa się ogromny potencjał – umiejętności, kompetencje, cechy charakteru, wiedza, mocne strony i talenty – by móc sobie poradzić z przeciwnościami losu oraz znaleźć odwagę, by poprosić o wsparcie. Życie jest niezwykle przyjazne, pogmatwane, radosne, przerażające, silne oraz pełne niespodzianek. Dlatego właśnie na zmianę nigdy nie jest za późno. Choć czasami bywa trudna to może być prawdą oraz sposobem inspirującego życia, jeśli tylko otworzy się na nią serce, a także umysł. I najważniejsze! Ten artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych informacji oraz ukazanie terapii z różnych perspektyw, zachęcając do refleksji na temat jej roli w życiu każdego z nas.
PS Artykuł został napisany z perspektywy osoby uczęszczającej na terapię, a nie psychoterapeuty. Źródła naukowe znajdziesz poniżej.
Źródła:
autorka: Weronika Jarmuż
Jestem Werka. Chodzący overthinker, który w wolnych chwilach (od myślenia) podejmuje ryzyko, otwiera się na zmiany i stale uczy się czegoś nowego. A także absolwentka psychologii w biznesie, która zawsze dostrzega więcej niż jedną perspektywę. Celebruję każdą chwilę w życiu, przeżywam, rozmawiam, słucham, czuję i doceniam – to, co się dzieje! Odkrywam siebie, dostrzegając swoje słabości i siłę, ładując pozytywną energię, a przede wszystkim czując się dobrze – chociaż czasami nie obędzie się bez potknięć, upadków czy większych wyzwań! Aktualnie uczę się, jak nie wątpić w siebie. NIGDY.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI