mental health
29.06.2023
Jak to jest odczuwać bardziej – czyli życie WWO
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Choć psychologia dopatruje się w tym społecznego uproszczenia, wysoko wrażliwa osobowość to pojęcie, które na stałe wkradło się do naszych słowników. Czym tak naprawdę jest? To wrażliwość sensoryczna związana z temperamentem, a niekoniecznie rodzaj osobowości. Nie traktujmy tego zatem ani jako jednostki chorobowej ani konstruktu opisującego osobowość. Porzucając jednak sztywne ramy definiowania, zastanówmy się – jak żyje się osobom, które “czują więcej”? O tym opowie nam Zosia.
Bez względu na to czy to zjawisko jest podparte wiedzą psychologiczną czy nie, jestem przekonana, że wiele z Was, czytających ten artykuł, będzie mogło utożsamić się z kilkoma aspektami. Osobiście WWO odbieram przede wszystkim w sferze mocniejszego odczuwania wrażliwości, tego co mnie spotyka na co dzień oraz wszelkich doznań artystycznych. WWO sprawia także, że mam w sobie bardzo wiele empatii, ale również niezwykle szybko chłonę nastroje od osób, z którymi w danym momencie przebywam. Jak to wygląda w praktyce?
Jestem w stanie w 3 sekundy popłakać się na reklamie proszku do prania, a przez przykrą historię, którą opowiedziała mi koleżanka w pracy, potrafię sama być przybita przez resztę dnia i mieć trudności z zaśnięciem. Na koncercie mojego ulubionego artysty tak szlochałam, że obce osoby pytały mnie czy wszystko w porządku i chciały mnie pocieszyć. Osoby z mojego otoczenia intuicyjnie przychodzą do mnie ze swoimi problemami i chcą mi się zwierzyć – dzięki wysoko rozwiniętej empatii, jestem w stanie wyobrazić sobie ich sytuację, a oni czują się zrozumieni. To tylko część moich doświadczeń w kontekście WWO, jednak wiem, że każdy wrażliwiec może inaczej to interpretować i wyodrębnić swoje sposoby na odczuwanie świata.
Wiem, że tak mocne doświadczanie życia może być przytłaczające i utrudniać radzenie sobie z własnymi obowiązkami. WWO mogą często usłyszeć, że przez ich wrażliwość są słabi, nieprofesjonalni lub po prostu “przesadzają”. Sama niejednokrotnie słyszałam takie słowa i często sprawiały, że patrzyłam na swoje zachowania z lekką niechęcią… To właśnie z perspektywy osoby, która na co dzień mierzy się z tymi wyzwaniami, dzielę się z Wami moimi poradami, które pomagają mi oswoić temat wrażliwości – zarówno względem samej siebie, jak i bliższych i dalszych mi osób.
Wymienione kwestie bardzo pomogły mi zrozumieć własną wrażliwość i nie traktować jej jako coś negatywnego. Wiadomo, inaczej podchodzę do wielu aspektów życia, ale nie czuję, aby zwiększona wrażliwość była czymś z czym powinnam walczyć.
Jeżeli utożsamiasz się z cechami WWO, to koniecznie opisz nam swoją historię, podziel się swoimi tipami lub skomentuj post na Instagramie. A może dotyka to bliską Ci osobę i chciałabyś/chciałbyś jej pomóc? Daj nam znać i stań się częścią #bossiercommunity!
Na opisanie jej barwnej osobowości musiałby powstać osobny artykuł. Wrażliwa duszyczka, która potrafi mieć łzy w oczach po zobaczeniu reklamy tabletek na ból gardła, ale jednocześnie wariatka z poczuciem humoru.
Empatyzuje z każdym człowiekiem na tej Ziemi. Mogłaby godzinami opowiadać o swoim synku, ale czy można nazwać ją stereotypową matką polką? Zdecydowanie nie!
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI