mind&soul
07.11.2024
POV: Twoja przyjaciółka zachodzi w ciążę
Dołącz do #bossiercommunity – zapisz się do newslettera i zdobądź wyjątkowe materiały!
Kiedy dowiadujesz się, że Twoja przyjaciółka jest w ciąży, odczuwasz mieszankę emocji. Od niedowierzania i niepokoju, przez ekscytację, aż po nostalgię i wzruszenie. Wspólnie snujecie plany, co będziecie robić, gdy dziecko będzie już na świecie, wyobrażacie sobie wspólne wyjścia, a Ty już nie możesz doczekać się swojego nowego awatara cioci. Jednak już chwilę po porodzie, rzeczywistość szybko weryfikuje Wasze plany i zarówno Ty, jak i Twoja przyjaciółka nagle zapominacie o tych ambitnych planach, a Wasza relacja staje na krawędzi rozpadu.
Kiedyś spotykałyście się co najmniej raz na tydzień, a teraz raz na tydzień to ewentualnie piszecie na Messengerze. Wspólne tematy tak jakby wyparowały, a po inicjatywie do spotkań nie ma ani śladu – nie mówiąc już nawet o kompletnej zmianie tematów rozmów. Nie pogadasz już o przypałach z Tindera, nie zaproponujesz wypadu na spontaniczny city break do Kopenhagi, temat podwyżek w pracy też wydaje się jakichś nieistotny, a wspominanie o nowych kosmetykach też wydaje się jakieś nie na miejscu…
Masz wrażenie, że ona już wcale nie chce się z Tobą spotykać i uważa Cię za infantylną „bedzietną lambadziarę”, która z pewnością „nie wie, jak to jest”. No, tak w zasadzie, to faktycznie nie wiesz „jak to jest”, ale to nie znaczy, że jesteś w jakikolwiek sposób… gorsza. Warto zweryfikować swoje obawy z przyjaciółką, by wiedzieć na ile są one faktycznym problemem, a na ile Twój wewnętrzny overthinker postanowił puścić wodze fantazji. Koniec końców, to w końcu Twoja przyjaciółka – dlaczego miałaby tworzyć takie założenia na Twój temat?
Jak już ustaliłyśmy, ciąża jest ogromnym testem dla każdej relacji. Priorytety jednej ze stron nagle się zmieniają i odnalezienie się w nowej rzeczywistości może stanowić naprawdę niemałe wyzwanie. To, że nie możesz się odnaleźć, jest całkowicie normalne – ale girl, pamiętaj, że Twoja przyjaciółka czuje się podobnie, więc to idealny moment, w którym obie możecie skupić się na przeorganizowaniu Waszej przyjaźni tak, abyście obie czuły się w niej „zaopiekowane”. Jak odnaleźć się w nowych ramach przyjaźni? Poniżej kilka naszych tipów!
Nie będzie to odkrywcze, ale szczera rozmowa i otwartość to zawsze niezbędny krok ku dobremu funkcjonowaniu w relacjach. Jeśli obawiasz się kierunku, w jakim zmierza Wasza przyjaźń, powiedz o tym swojej przyjaciółce – zakomunikuj swoje obawy, że Wasza przyjaźń nie będzie już taka jak kiedyś, że czujesz się wyobcowana i zaniedbana. Komunikuj jasno swoje możliwości i granice.Powiedz przyjaciółce, że jesteś gotowa pomagać i angażować się w jej ciążę/macierzyństwo, ale masz także swoje zobowiązania i plany. Dzięki temu unikniesz poczucia wypalenia i zachowasz zdrowe granice.
Wasza relacja nie musi opierać się tylko na dawnych zainteresowaniach. Spróbuj znaleźć takie aspekty, które pomimo zmiany priorytetów, będą Was łączyć – może jakieś nowe miejscówki w mieście albo nowości w sklepach? Pamiętaj, że Twoja przyjaciółka ma już za sobą ciążę i poród, więc jeśli sama planujesz ciążę w przyszłości, potraktuj rozmowy z nią jako doskonałą okazję, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat. Nawet jeśli ciąża i macierzyństwo nie są dla Ciebie aktualnym tematem, spróbuj aktywnie słuchać i wspierać ją w rozmowach – who knows, może kiedyś Ci się to wszystko przyda!
Najtrudniejszy, ale też najważniejszy punkt. Jeśli czujesz, że nie jest tak jak kiedyś, nie podoba Ci się rzeczywistość z macierzyństwem przyjaciółki w tle i nie możesz odnaleźć się w nowej sytuacji, spróbuj zaakceptować zmiany. Nie traktuj ich jako „cios” w Waszą przyjaźń, a wyjątkową szansę na rozwinięcie więzi na nowym poziomie. Być może kiedyś będziecie się wspierać jako mamy, może wspólnie będziecie celebrować kolejne ważne wydarzenia. Kluczem jest wspólne budowanie nowej jakości przyjaźni, która będzie uwzględniała wasze zmieniające się role i wyzwania. Nie oczekuj, że będzie tak samo jak kiedyś. Uświadom sobie, że teraz jej priorytety są inne, i pozwól jej na to.
Po prostu bądź. Wiele jej koleżanek i przyjaciółek prawdopodobnie będzie się od niej stopniowo odsuwać w obliczu ciąży i macierzyństwa, co może mieć wpływ na poczucie osamotnienia. Jeśli tylko chcesz i możesz, utrzymuj kontakt ze świeżo upieczoną mamą. Z pewnością to doceni i potraktuje jako wspaniałą odskocznię od macierzyństwa – nawet, jeśli teraz jest nim zachłyśnięta, przyjdzie moment, w którym poczuje potrzebę „wyrwania się” z domu i zrobienia czegoś dla siebie. Pomóż jej w tym 🤍
zdjęcie główne: @fannyamandanilsson
Kim jest redakcja BOSSIER? To kobiecy skład, w którym każda jest zupełnie inna. Łączy nas jednak podobny światopogląd i chęć szerzenia tych samych wartości, bo wierzymy, że takich osób jak my, jest jeszcze więcej!
Dzięki zestawieniu tylu światów i osobowości jesteśmy przekonane, że każda z Was odnajdzie w BOSSIER coś dla siebie i będzie mogła utożsamić się z nami.
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI
DOŁĄCZ DO NAS
I ZYSKAJ DOSTĘP DO WYJĄTKOWYCH TREŚCI