Blog navigation
Najnowsze posty
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Jeśli szukasz dodatków, które pomogą przejść Twojemu mieszkaniu glow up, mamy coś dla Ciebie! Pobierz za darmo ebooka...
Czytaj więcej
Spring reset – lista do pobrania
Spring reset – lista do pobrania
Wiosna, czyli pora roku, w której budzimy się ze snu zimowego, planujemy zmianę życia o 180 stopni i stawiamy na...
Czytaj więcej
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
Nowy sezon, nowa energia – a nic nie dodaje jej tak skutecznie jak odpowiednia muzyka! Podrzucamy Wam wiosenną...
Czytaj więcej
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, postanowiłyśmy trochę o niej porozmawiać, ale przede wszystkim,...
Czytaj więcej
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
Zimowe wieczory spędzasz pod kocem, pisząc z przyjaciółką, że "w sumie to chętnie byście gdzieś pojechały". Wpada...
Czytaj więcej

Pytania na które chcesz znać odpowiedź, ale boisz się je zadać

 

Mówi się, że im mniej wiesz, tym lepiej śpisz. Czy lepiej oddać się w sympatyczne objęcia fałszu, bo ochroni nas przed bólem prawdy? A może stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością i zmierzyć się z jej zawiłościami? Wybór między tymi dwoma możliwościami, nigdy nie jest łatwy. Jednak istnieją kwestie, które nie dają nam spokoju ducha, a wręcz wpędzają w lęk i poczucie dyskomfortu. Przyjrzyjmy się zatem pytaniom, które stawiają nas na tej cienkiej krawędzi.

Wiedzieć czy nie wiedzieć?

Korzystanie z uroków niewiedzy, potrafi w łatwy sposób zmniejszyć poczucie bólu i dyskomfortu. Bo skoro nie musimy słuchać o tym, że ktoś nas zdradził, oszukał, zranił lub zrobił cokolwiek innego, to po co brnąć w temat? Oczywiście, jeśli myślimy o prawdzie w kategoriach zła i nieskończonego cierpienia to lepiej po nią nie sięgać. Jednak czy zawsze niewiedza jest lepsza od prawdy? Z pewnością nie odpowiemy na to pytanie jednoznaczne i nikt właściwie tego nie zrobi. Dlaczego? Każda z nas ma zupełnie inny próg wrażliwości, inne wartości i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego właśnie, nakłanianie kogoś do dochodzenia do prawdy wbrew jej_jego chęciom nie jest dobrym pomysłem. ZAWSZE, ale to ZAWSZE powinnyśmy postawić się na czyimś miejscu, a nie oceniać z własnej perspektywy związanej z naszymi potrzebami.

Trudne pytania z jeszcze trudniejszymi odpowiedziami

Życie ma to do siebie, że lubi zaskakiwać i czasem stawia nas przed takimi sytuacjami, ze nie wiadomo czy lepiej milczeć czy walczyć o prawdę. A z każdym pytaniem pojawiającym się w głowie, zaczynamy odczuwać ogromne zawieszenie. Błądzimy po własnych refleksjach, dopatrujemy się znaczeń w każdym słowie, odruchu i zdarzeniu, a gdy to staje się niewystarczające - zaczynamy wyciągać samodzielnie wnioski. Im dłużej w zawieszeniu, tym dłużej nie pozwalamy sobie na oddech, nawet jeśli będzie bardzo bolesny.

Dlaczego rodzice ze mnie zrezygnowali?

To pytanie, które tkwi w człowieku od dzieciństwa przez całe życie - i nic w tym dziwnego. Porzucenie przez rodzica, rodziców, a także traumatyczne przeżycia związane z ich zachowaniem i decyzjami wpływają nieodwracalnie na poczucie bezpieczeństwa, bycia akceptowaną i kochaną. A jak żyć z myślą, że to teoretycznie najbliższe nam osoby na świecie z nas zrezygnowały? Właśnie, słowo klucz to teoretycznie. Podjęli okropną decyzję, ale to o nich świadczy - nie o Tobie. To oni byli niedojrzali i niegotowi do zaopiekowania się i dania odpowiedniej miłości własnemu dziecku. Choć tworzy to ogromną ranę na uczuciach i psychice, jest to kwestia do przepracowania. Długotrwałego, ale czy nie warto zainwestować w siebie czasu, aby wzmocnić swoje Ja? A z pomocą przyjaciół czy partnera staje się to dużo przyjemniejszą drogą.

Dlaczego to ja zawsze jestem ofiarą?

Kolejna kwestia, która siedzi głęboko w sercu i głowie przez wiele etapów życia. Od dzieciństwa, przez dojrzewanie, a nawet dorosłość. Poczucie bycia niewystarczającą, nieakceptowaną i nielubianą powstaje bardzo szybko i niestety bardzo wolno opuszcza. A skąd się ono bierze? Przez odtrącenie przez rówieśników, wyśmiewanie, zbyt srogie podejście rodziców, oszukiwanie przez najbliższych, obgadywanie, podcinanie skrzydeł czy powtarzające się sytuacje porażki.

Warto jednak przyjrzeć się tym wydarzeniom z innej perspektywy. Ludzie wyśmiewają, gdy sami mają własne konflikty wewnętrzne i kompleksy. Ubierają maskę lepszego od wszystkich i pozwalają na to, aby własne słabości przerodzić w nienawiść i złośliwość. Obrażają w każdym możliwym obszarze - od ubioru, przez wygląd, nawyki, wiedzę, poczucie humoru i charakter. Uderzają we wszystko co tylko mogą, aby samemu poczuć się lepiej. Wniosek? To okropne zachowanie, ale ponownie, to o nich świadczy - nie o Tobie.

Niestety ludzka psychika działa tak, opierając się lekko na zjawisku samospełniającego się proroctwa, że przyciągamy rzeczy, w które wierzymy.  Jeśli zakładamy, że znowu nam się coś nie uda - prawdopodobnie tak będzie. Dlaczego? Nastawiamy się psychicznie na porażkę, obniża się poziom motywacji, wytrwałości i zaangażowania, a także wypierana jest wizja osiągnięcia sukcesu. A trudno, aby z takim nastawieniem oczekiwać, że będą przydarzały się nam dobre rzeczy. Zmiana musi powoli zachodzić w nas samych - jesteśmy wartościowe, jesteśmy silne i jesteśmy samodzielne.

[caption id="attachment_2060" align="aligncenter" width="1600"]trudne pytania-b-ossier.com @poplawskxv[/caption]

Dlaczego mnie zdradził?

Przechodząc do nieco innej bajki, co prawda równie przykrej, dochodzimy do momentu, w którym kwestionujemy całą swoją osobę i wszystko to, co dotychczas robiłyśmy. Jesteśmy szczęśliwe, a nagle uderza nas przeszywający ból informacji - zdradziłem. O ile samo doświadczenie zdrady przez ukochaną osobę jest niezwykle trudne emocjonalnie, o tyle każde jej następstwa są jeszcze większym cierpieniem. Zaraz pojawiają się pytania - z kim? Gdzie? Jak? Było dobrze? A może i lepiej niż ze mną? Od kiedy to trwa? Głowę zalewa milion pytań i najczęściej brak odpowiedzi. Czujemy jak cały nasz świat uległ zniszczeniu, a budowane zaufanie po prostu zniknęło.

W tej sytuacji, prawda z jednej strony jest konieczna, ale z drugiej niezwykle bolesna do wysłuchania i przyjęcia. Niektóre osoby decydują się na zakończenie związku, co jest zrozumiałe. Skoro ktoś zdecydował się na zdradę, nie byłyśmy dla niego priorytetem. Z drugiej strony, istnieje jednak dawanie szans. A ono bywa niezwykle trudne i wymaga ogromnych pokładów siły i chęci. Niezależnie od tego jaką decyzję w takiej sytuacji podejmiemy, najważniejszy jest własny komfort.

Dlaczego nikt mnie nie kocha?

Po kilku zakończonych związkach, pojawiają się w głowie pytania - dlaczego nikt mnie nie kocha? Dlaczego dla nikogo nie jestem wystarczająca i co jest ze mną w takim razie nie tak? A odpowiedzi na te pytania, mogłyby niejednokrotnie zranić mocniej niż samo zerwanie. Jeśli związek był dojrzały, są to obszary, na które można porozmawiać z byłym partnerem. Przeważnie, kończąc związek, opuszcza się go z refleksją - co poszło nie tak, jak się w nim czuliśmy i czego nam brakowało. Szczera i spokojna rozmowa pozwoli więc na zamknięcie pewnego rozdziału i skupieniu się na rozwijaniu siebie. Jednak związki nie zawsze kończą się w przyjacielski sposób, a jedyne co po nim zostaje, to wspomnienie kłótni, niechęci, a może i nienawiści. A wykrzyczane jesteś nienormalna czy nie wracaj do mojego życia już nigdy, skutecznie obniża samoocenę i wiarę w siebie.

Pewnie zabrzmi to jak najbardziej irytująca sentencja, ale naprawdę tak jest - dopóki nie pokochacie same siebie, nikt tego za Was nie zrobi. A jeśli jesteście w związku, w którym potrzebujecie drugiej osoby do tego, aby budować siebie, ta osoba szybko to wyczuje. Nie mylmy tego jednak ze wzajemnym wsparciem, które jest w każdej relacji niezbędne. Musimy znać swoją wartość, być samodzielne i przyjmować to, co daje nam ta druga osoba. Z każdej relacji próbujmy wyciągać to, co pozwoli nam stawać się jeszcze lepszą wersją siebie.

Pamiętajcie, nie ma idealnego sposobu na walkę prawdy z niewiedzą. Jeśli czujecie, że poznanie jej przyniesie pewien rodzaj ulgi i spokoju psychicznego - spróbujcie do niej dojść. Czasem lepiej jest zostawić za sobą niepewność i zawieszenie, aby móc ruszyć dalej, choćby ze łzami w oczach.

zdjęcie główne: @aleksandraastepien

 
Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?
Opublikowano w: RELATIONSHIPS, Mind & soul
close

Lista życzeń

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.