Blog navigation
Najnowsze posty
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Jeśli szukasz dodatków, które pomogą przejść Twojemu mieszkaniu glow up, mamy coś dla Ciebie! Pobierz za darmo ebooka...
Czytaj więcej
Spring reset – lista do pobrania
Spring reset – lista do pobrania
Wiosna, czyli pora roku, w której budzimy się ze snu zimowego, planujemy zmianę życia o 180 stopni i stawiamy na...
Czytaj więcej
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
Nowy sezon, nowa energia – a nic nie dodaje jej tak skutecznie jak odpowiednia muzyka! Podrzucamy Wam wiosenną...
Czytaj więcej
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, postanowiłyśmy trochę o niej porozmawiać, ale przede wszystkim,...
Czytaj więcej
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
Zimowe wieczory spędzasz pod kocem, pisząc z przyjaciółką, że "w sumie to chętnie byście gdzieś pojechały". Wpada...
Czytaj więcej

Golden rules, czyli zasady, którymi kierujemy się w życiu

 

Po burzy zawsze wyjdzie słońce. Powiedzenie powtarzane jak mantra za każdym razem, gdy dzieje się coś złego. Choć jest w nim garść prawdy, to powiedzmy sobie szczerze: szanse, że coś zmieni w naszych myśleniu, są znikome. No bo czy słysząc to zdanie, będąc w naprawdę g*wnianej sytuacji, kiedykolwiek poczułaś się lepiej? Czy magicznie odjęło Ci nagle zmartwień? Dlaczego w takim razie powtarzamy w kółko tego typu zdania? Bo każdy w życiu kieruje się jakimiś zasadami. Wiele z nich jest indywidualnych, dostosowanych do nas i naszych wartości. Ale istnieją też golden rules, czyli życiowe zasady, które każdy z nas słyszał wielokrotnie na różnych etapach w życiu. Dzisiaj przyjrzymy się tym najczęściej powtarzanym i zastanowimy, czy warto za nimi podążać.

Dobro zawsze wraca, a karma to s*ka

Wiara, że dobro zawsze wraca, sprawia, że chcemy stawać się lepszymi ludźmi. Wierzymy, że robiąc coś dobrego dla innych, sami możemy później liczyć na powrót tego dobra. Kiedy myślimy dobrze o innych, czujemy się lepiej, bo pozytywne myślenie zawsze wywołuje w nas pozytywne emocje. To natomiast sprawia, że zauważamy w naszej codzienności wiele drobnych miłych sytuacji i tak właśnie to dobro się zapętla. Pamiętajmy jednak, że działa to również w drugą stronę. Tak samo jak dobro, zło również może wrócić do nas jak bumerang. Jeśli ciągle mówisz negatywnie o swojej znajomej, życzysz źle koleżance z pracy i skupiasz się na tych negatywnych emocjach, to sama nimi przesiąkasz. Wtedy właśnie wjeżdża kolejna złota zasada, czyli karma to s*ka. Myśląc ciągle w tak negatywny sposób, nie jest trudno przyciągnąć do siebie złe wydarzenia. Bo jak masz zauważać te małe dobre momenty, myśląc tylko negatywnie? W końcu przyciągamy to, na czym koncentrujemy swój umysł.

Nic nie dzieje się bez przyczyny

Zapewne każdą z nas w jakimś momencie życia spotkało coś, co wtedy wydawało się być końcem świata. Mogło to być np. zerwanie, zwolnienie z pracy lub zakończenie długoletniej przyjaźni. W momencie, gdy się to wydarzyło, pewnie pomyślałaś, że nic już nie ma sensu, że ból nie minie i nigdy z tego nie wyjdziesz. A jednak masz to za sobą i pewnie teraz patrzysz na to wydarzenie inaczej. Są duże szanse, że nawet jesteś wdzięczna, że się to wydarzyło, bo sprawiło, że jesteś teraz w całkowicie innym miejscu. Może po zerwaniu zauważyłaś, jak wiele spraw między Wami nie grało i dzięki temu byłaś w stanie stworzyć zdrowy związek z nowym partnerem. Może utrata pracy popchnęła Cię do spełnienia swoich marzeń i robisz w końcu coś, co naprawdę kochasz. A może zakończenie starej przyjaźni pomogło Ci zrozumieć, że ta relacja wcale Ci nie służyła. Nasze życie jest sumą doświadczeń, które nas kształtują. Choć wiele z nich jest nieprzyjemnych, to dopiero z perspektywy czasu widzimy jak bardzo były nam potrzebne i że wszystko dzieje się po coś.

Człowiek uczy się na błędach

Tę złotą zasadę, usłyszałyśmy chyba setki razy od rodziców, znajomych, nauczycieli czy nawet pracodawców. No bo która z nas nie popełnia błędów? Choć nie lubimy tego robić, to prawda jest taka, że to idealna okazja, aby wyciągnąć wnioski i wdrożyć je w życie. Nie bój się ich popełniać. Traktuj błędy jak życiowe lekcje. Mimo że wywołują poczucie winy i sprawiają, że czasami czujemy się beznadziejne, to każda z nas je popełnia. Poszłaś na studia, które okazały się być złym wyborem? Gdybyś ich nie wybrała, nigdy byś się tego nie dowiedziała i prawdopodobnie ciągle zastanawiałabyś się, jak na nich jest. Zaczęłaś spotykać się z chłopakiem, który po czasie okazał się być całkowicie inny niż myślałaś? Jeśli byś tego nie doświadczyła, to pewnie nadal wierzyłabyś, że jest chodzącym ideałem.

[caption id="attachment_2381" align="aligncenter" width="1600"] @spodenkimoje[/caption]

Zasady są po to, żeby je łamać?

Dobrze mieć jasno określone zasady, którymi kierujemy się w życiu. Mogą być dla nas doskonałym źródłem motywacji i pocieszeniem w słabszych chwilach. Jeśli wierzysz, że Twoje myśli przyciągają dobro, na pewno dostrzegasz go więcej na co dzień. A jeśli przyjmujesz za swoją golden rule, że każdy dzień to nowy początek, to zapewne zaczynasz dni z pozytywnym nastawieniem i masz dużo chęci do działania. W gorsze dni powtarzanie takich zasad może dawać nadzieję, że będzie lepiej.

Ale może być też odwrotnie. Są w życiu sytuacje, w których pozytywne myślenie jest ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy. Wyobraź sobie, że jesteś świeżo po bardzo bolesnym zerwaniu, czujesz się okropnie i nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym. Przychodzi do Ciebie Twoja przyjaciółka i wali tekstem „Nie martw się, po burzy zawsze wychodzi słońce”. Zapewne zaczęłabyś się wtedy zastanawiać, czy nie powinnaś zakończyć tej znajomości, bo takie słowa są po prostu nieodpowiednie do sytuacji, w której dana osoba się znajduje. W tym momencie raczej nikt nie będzie chciał słuchać takich złotych rad albo zmuszać do myślenia, że każda porażka to droga do sukcesu. Tak się po prostu nie da.

Jesteśmy ludźmi, mamy emocje i w złych chwilach zazwyczaj potrzebujemy czasu, żeby coś zrozumieć. Warto zachować w tym wszystkim balans. Dobrze mieć swoje zasady, które napędzają do działania każdego dnia i sprawiają, że żyje się łatwiej. Ale nie powinnyśmy zmuszać się do wmawiania ich sobie na siłę w momencie, gdy po prostu tego nie czujemy.

Zdjęcie główne: @olivialczak

 
Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?
Opublikowano w: LIFESTYLE
close

Lista życzeń

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.