Blog navigation
Najnowsze posty
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Spring glow up Twojego mieszkania – ebook do pobrania
Jeśli szukasz dodatków, które pomogą przejść Twojemu mieszkaniu glow up, mamy coś dla Ciebie! Pobierz za darmo ebooka...
Czytaj więcej
Spring reset – lista do pobrania
Spring reset – lista do pobrania
Wiosna, czyli pora roku, w której budzimy się ze snu zimowego, planujemy zmianę życia o 180 stopni i stawiamy na...
Czytaj więcej
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
BOSSIER SPRING – wiosenna playlista
Nowy sezon, nowa energia – a nic nie dodaje jej tak skutecznie jak odpowiednia muzyka! Podrzucamy Wam wiosenną...
Czytaj więcej
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Chcę iść na terapię – jak przekonać rodziców?
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, postanowiłyśmy trochę o niej porozmawiać, ale przede wszystkim,...
Czytaj więcej
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
5 unikalnych miejsc na city break poza sezonem 
Zimowe wieczory spędzasz pod kocem, pisząc z przyjaciółką, że "w sumie to chętnie byście gdzieś pojechały". Wpada...
Czytaj więcej

You can’t sit with us - jak radzić sobie z hejtem?

 

Zwykle jedna, otoczona wianuszkiem zapatrzonych w nią koleżanek. Czasem trzy - wszystkie tak samo toxic, tak samo popularne, tak samo “cool”. Upatrują sobie jedną lub kilka dziewczyn, którym od teraz będą uprzykrzać codzienność. Przed Państwem: mean girls.

Ah shit, here we go again. Która z nas nie była ofiarą hejtu? Temat aktualny, bo trwa okres back to school - a to właśnie w szkole najłatwiej o przykre komentarze, bo dzieci i nastolatki jak nikt inny nie mają zahamowań. Obrażają, przezywają - a na to wszystko, nie mają wyrzutów sumienia. Form bullyingu może być wiele - przemoc psychiczna/fizyczna, chamskie docinki, nieproszone komentarze. Może pochodzić od grupki zazdrosnych dziewczyn (mean girls), chłopaka, któremu dałaś kosza lub od osoby, po której kompletnie byś się tego nie spodziewała. Jak radzić sobie z hejtem? O tym w dzisiejszym tekście.

Girl, wszystkim nie dogodzisz.

Bullying ma to do siebie, że nie kategoryzuje - może dotknąć każdego, bez względu na wygląd, wagę, zachowanie czy przeszłość. Jesteś wysoka? Źle. Jesteś niska? Też źle. Ważysz więcej niż Twoje rówieśniczki? Jeszcze gorzej. Pamiętaj, że wszystkim nie dogodzisz i jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi - nie wpiszesz się w standardy wszystkich. Nieważne jak wyglądasz, zawsze znajdzie się ktoś, kto postanowi zrobić wadę z jakiejkolwiek Twojej cechy (nawet z tej, która stereotypowo wadą nie jest). Mówiąc wprost: jak ktoś będzie chciał Ci dopiec, zrobi to.

Skąd bierze się bullying? Of course, każdy przypadek jest inny, zatem trudno wymienić wszystkie powody. Jednak wszystkie z nich łączy jedno - są spowodowane nieprzepracowanym problemem hejtera i tak naprawdę nie mają związku z ofiarą hejtu. To, na kogo "wypadnie" jest na maksa losowe - warto o tym pamiętać, żeby móc wyprzeć hejterskie komentarze i zracjonalizować sobie zachowanie tej osoby.

Przepis na radzenie sobie z hejtem

  • Powiedz komuś bliskiemu

Tak, wiem, co właśnie pomyślałaś - nie chcesz “kapowania”, współczucia i robienia z siebie ofiary. Ale pamiętaj, mówienie o swoich problemach, wbrew powszechnej opinii, nie jest równoznaczne ze słabością. Oznacza za to odwagę - bo mówienie o przykrych rzeczach nie należy do najłatwiejszych. Za to, jak nic innego zrzuca z Ciebie ciężar hejtu i daje pole do otwartego mówienia o trudnościach.

Jak zacząć taką rozmowę? Najlepiej nie planować i nie zastanawiać się za dużo nad doborem słów - im bardziej szczerze opiszesz sytuację, tym łatwiej będzie osobie, przed którą się otwierasz. Dokładniej zrozumie całą sytuację, wyczuje Twoje emocje i będzie w stanie dać Ci bardziej trafną radę, bądź ogólne wsparcie. Podsumowując: autentyczność.

Jednak jeśli czujesz, że nie masz z kim porozmawiać o hejcie lub po prostu wolisz pozostać anonimowa, zawsze możesz skorzystać z telefonów zaufania. Poniżej podrzucamy Wam dwa numery:

116 111 - Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania

  • Zajmij czymś głowę

Im mniej masz co robić, tym więcej ma Twój overthinker. Kiedy jesteś czymś zajęta, automatycznie nie masz tyle przestrzeni w głowie na niepotrzebne myśli i zamartwianie się rzeczami od Ciebie niezależnymi. I to jest właśnie najważniejsze, o czym musisz pamiętać: to wszystko jest niezależne od Ciebie! Warto przyjąć taki mindset, że nawet żal Ci osoby, która Cię hejtuje. Pomyśl sobie jak bardzo skrzywdzonym i niedojrzałym trzeba być, żeby swoje własne problemy przelewać na kogoś innego? Odpowiedź: bardzo skrzywdzonym i niedojrzałym.

Wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Z dnia na dzień nie da się przepracować wszystkiego, ale można spróbować zaimplementować powyższe podejście i dołożyć sobie aktywności, które odciągną Cię od myślenia o przykrej sytuacji. Zacznij od czytania książki lub wyjścia na zajęcia sportowe. Obiecuję, to będzie game changer.

  • Nie daj się sprowokować

Ja wiem, kusi. Kusi, żeby odpowiedzieć. Ale zastanów się: czy nie wyjdziesz wtedy na taką samą jak ona? Lepiej być ponad to. Tak naprawdę ona tylko czeka.

Hejt = próba wyżycia się i przelania swoich problemów na kogoś innego. Bezskuteczna, bo przelanie problemu nie równa się jego rozwiązanie. Zatem zastanów się: czy Ty chcesz robić to samo? Myślę, że nie, bo skoro czytasz właśnie Bossier, jesteś kobietą, której zależy na byciu najlepszą wersją siebie. A co to za najlepsza wersja, która podcina innym skrzydła?

  • Pamiętaj - to świadczy o niej, nie o Tobie!

Girlie, zastanów się: czy kiedykolwiek spotkałaś się z hejtem ze strony osoby, której idzie lepiej od Ciebie? Nie? No właśnie. Zwykle działa to tak, że chce Ci dopiec osoba, która Ci czegoś zazdrości albo jest niezadowolona z samej siebie. Jeśli ktoś się samorealizuje, działa w zgodzie ze sobą i jest przepełniony selflove, nie znajdzie czasu, chęci i energii na hejt. 

Pamiętaj, że myśli i słowa danej osoby są wyłącznie jej sprawą - Ty nie masz na nie wpływu. Tak, wiem, one mogą boleć i rujnować samopoczucie, a sukcesywnie: samoocenę. Jednak najważniejsze, żeby przez większość czasu (bo wiadomo, momenty słabości zdarzają się każdej z nas) przyświecał nam wizerunek siebie oparty o bezwarunkową miłość do siebie samej. Laska, w końcu to Ty jesteś ze sobą 24/7, więc to Ty znasz siebie najlepiej - dlaczego masz słuchać opinii osoby, która widzi Cię przez jakiś ułamek z dnia? Czy naprawdę zasługujesz na to, żeby się źle czuć? Czy naprawdę jesteś tego warta?

Kochana, to minie <3

Będąc ofiarą codziennego hejtu, totalnie normalnym jest przesyt całą sytuacją - masz ochotę rzucić szkołę (jeśli to tam spotykasz się z hejtem) i odciąć się od wszystkich. Jeśli czujesz, że jesteś wykończona, warto rozważyć wizytę u psychologa, który zapewni Ci fachowe wsparcie i kompetentnie doradzi Ci jak się zachować. Jeśli chodzi o nas, przesyłamy Ci przytulasa i prosimy, żebyś pamiętała, że nawet jeśli od dłuższego czasu masz do czynienia z hejtem, jest to okres przejściowy, który kiedyś minie. Zrób wszystko, żeby jak najwięcej selflove czerpać z siebie samej. Rób rzeczy dla siebie, skup się na swoich atutach - embrace yourself!

zdjęcie główne: @meangirls

 
Czy ten wpis na blogu był dla Ciebie pomocny?
Opublikowano w: INNE, Mental health
close

Lista życzeń

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.